Niet-Magnetische Veren: Welke Legeringen Kiezen?
Raadpleeg de technische keuzehulp voor niet-magnetische verendraad en ontdek de expertise van Filame in het vervaardigen van veren met uiterst lage magnetische permeabiliteit (Phynox, CuBe2, Inconel).
Inleiding
In bepaalde industriële toepassingen moeten veren niet alleen uitstekende mechanische eigenschappen bezitten, maar ook zeer weinig gevoelig zijn voor magnetische velden.
Deze eisen komen onder meer voor bij medische apparatuur, meetinstrumenten, elektronica, lucht- en ruimtevaart en bepaalde uiterst nauwkeurige industriële installaties.
De keuze voor een niet-magnetisch materiaal mag echter niet ten koste gaan van de essentiële veereigenschappen: mechanische sterkte, elasticiteit, vermoeiingsweerstand, corrosiebestendigheid en temperatuurstabiliteit.
FILAME stelt de belangrijkste legeringsfamilies voor waarmee niet-magnetische veren of veren met een zeer lage magnetische permeabiliteit kunnen worden vervaardigd.
1. Wat is een niet-magnetische veer?
Een veer is niet-magnetisch wanneer het materiaal een relatieve magnetische permeabiliteit (μr) heeft die zeer dicht bij 1 ligt.
De relatieve magnetische permeabiliteit beschrijft hoe een materiaal reageert op een extern magnetisch veld:
- μr = 1: ideaal niet-magnetisch gedrag (vacuüm / lucht).
- μr ≤ 1,01: zeer lage magnetische permeabiliteit (gangbare grens voor hoogprecisiewerk).
- μr ≤ 1,05: lage magnetische permeabiliteit.
- μr > 1,05: duidelijker magnetische respons, die voor bepaalde toepassingen ongeschikt kan zijn.
Deze grenswaarden zijn indicatief en vormen geen universele normatieve classificatie.
[!WARNING] Wijziging tijdens het productieproces De magnetische permeabiliteit kan tijdens de veerproductie veranderen, met name door draadtrekken, koudvervorming, vormen en warmtebehandelingen. Een materiaal dat in gegloeide toestand niet-magnetisch is, blijft dat dus niet noodzakelijk na de verwerking tot een veer.
2. Welke niet-magnetische legeringen zijn geschikt voor veren?
Verschillende materiaalfamilies maken het mogelijk veren met een zeer lage magnetische permeabiliteit te vervaardigen:
Kobalt-chroomlegeringen: Phynox en Elgiloy
Phynox en Elgiloy zijn bijzonder interessante legeringen voor hoogwaardige niet-magnetische veren.
Ze combineren een zeer lage magnetische permeabiliteit met een hoge mechanische sterkte, een uitstekende vermoeiingsweerstand en een goede corrosiebestendigheid. Voor Elgiloy wordt onder meer een relatieve permeabiliteit van ongeveer 1,0004 gepubliceerd.
Deze legeringen zijn bijzonder geschikt voor technische precisieveren, medische apparatuur en toepassingen die een hoge mechanische betrouwbaarheid vereisen.
Koperlegeringen: CuBe2, fosforbrons en CuNiSi
Koperlegeringen vormen een andere essentiële materiaalfamilie:
- Koper-beryllium CuBe2 (C17200) kan na precipitatieharding een hoge mechanische sterkte bereiken en tegelijk nagenoeg niet-magnetisch blijven (μr dicht bij 1).
- Fosforbrons CuSn6 en CuSn8 vertoont eveneens niet-magnetisch gedrag en beschikt over goede elastische eigenschappen en zeewaterbestendigheid.
- CuNiSi-legeringen kunnen worden overwogen wanneer een combinatie van mechanische eigenschappen, elektrische geleidbaarheid en lage magnetische gevoeligheid vereist is.
Superlegeringen op nikkelbasis: Inconel
Sommige Inconel-legeringen hebben een bijzonder lage magnetische permeabiliteit:
- Inconel 625: onderscheidt zich door zijn uitstekende corrosiebestendigheid en zeer lage magnetische permeabiliteit (μr = 1,0006).
- Inconel X-750: is eveneens een interessante oplossing voor veren die zwaar mechanisch worden belast of bij hoge temperaturen werken (μr = 1,002).
- Inconel 718: kan worden overwogen voor toepassingen die een bijzonder hoge mechanische sterkte vereisen. De permeabiliteit moet echter worden bevestigd voor de gekozen metallurgische toestand.
- Inconel 600: heeft onder de gedocumenteerde omstandigheden een lage magnetische permeabiliteit (μr = 1,010), maar de gepubliceerde waarde is hoger dan die van 625 of X-750.
Keuzehulp & Permeabiliteitsmatrix voor Niet-Magnetische Veren
Filter verendraadlegeringen op maximaal toelaatbare relatieve permeabiliteit (μr), bedrijfsomstandigheden en mechanische eisen.
| Legering & Norm | Relatieve Permeabiliteit μr | Geschiktheid voor Veren | Belangrijkste Mechanische Voordeel | Warmtebehandeling | Magnetische Stabiliteit & Vervormingseffect |
|---|---|---|---|---|---|
| Co41Cr16Ni15 / AMS 5833 / AMS 5834 | 1.0004 | Uitstekend | Zeer lage magnetische permeabiliteit gecombineerd met extreme vermoeiingsweerstand en biocompatibiliteit. | Warmtebehandeling op 520°C gedurende 5 uur | Behoudt nagenoeg niet-magnetisch gedrag (μr = 1,0004) zelfs na zware koudvervorming en wikkelen. |
| C17200 / CW101C / CuBe1.9 | ~1.000 | Uitstekend | Hoge elektrische geleidbaarheid gecombineerd met hoge elasticiteitsgrens na precipitatieharding; vonkvrij (ATEX). | Precipitatieduuring bij 315°C – 330°C gedurende 2 tot 3 uur | Volledig niet-magnetisch (μr ~ 1,000) onder alle leverings- en vervormingstoestanden. |
| CW452K (CuSn6) / CW453K (CuSn8) | ~1.000 | Goed tot zeer goed | Economisch niet-magnetisch veermateriaal met goede elasticiteit en uitstekende zeewaterbestendigheid. | Spanningsarm gloeien op 200°C – 250°C | Volkomen niet-magnetisch (μr ~ 1,000); koudvervorming genereert geen ferromagnetisch martensiet. |
| CuNiSi (Copper Nickel Silicon) CW111C / C70250 | ~1.000 | Goed tot zeer goed | Berylliumvrij alternatief met een evenwicht tussen mechanische sterkte, geleidbaarheid en niet-magnetische stabiliteit. | Uitgehard bij 450°C – 500°C (vaak voorgehard geleverd) | Blijft vrijwel niet-magnetisch (μr ~ 1,000) onder normale bedrijfsomstandigheden. |
| 2.4856 / NiCr22Mo9Nb / UNS N06625 | 1.0006 | Goed tot zeer goed | Uitzonderlijke weerstand tegen putcorrosie in zeewater en zuren met gecertificeerd zeer lage magnetische permeabiliteit. | Ontlaten op 370°C gedurende 1 uur | Gepubliceerd op μr = 1,0006 bij 200 Oe (15,9 kA/m); uiterst stabiele austenietmatrix zonder martensietvorming. |
| 2.4669 / NiCr15Fe7TiAl / UNS N07750 | 1.002 | Uitstekend | Zeer hoge mechanische sterkte bij hoge temperaturen (tot 650°C) en cryogeen (-200°C) met μr ≤ 1,002. | Precipitatieharding op 704°C gedurende 16 tot 20 uur | Gepubliceerde waarde μr = 1,002 bij 200 Oe. Lage permeabiliteit blijft behouden over brede temperatuurbereiken. |
| 2.4668 / NiCr19Fe19Nb5Mo3 / UNS N07718 | ≤ 1.005* | Uitstekend | Maximale mechanische sterkte en kruipweerstand tot 700°C voor zwaar belaste luchtvaartveren. | Dubbele warmtebehandeling: 720°C / 8h + afkoelen in oven naar 620°C / 8h | Permeabiliteit hangt af van warmtebehandelingstoestand; validatie vereist indien een strikte limiet μr ≤ 1,01 geldt. |
| 2.4816 / NiCr15Fe / UNS N06600 | 1.010 | Goed tot zeer goed | Hoge oxidatiebestendigheid bij extreme temperaturen; vaste-stoflegering met matige permeabiliteit. | Spanningsarm gloeien op 460°C gedurende 1 uur | Gepubliceerde waarde μr = 1,010 bij 200 Oe. Hoger dan 625 of X-750, maar blijft zwak magnetisch. |
| 1.4401 / 1.4404 / X5CrNiMo17-12-2 | 1.005 – 1.05* | Goed tot zeer goed | Toevoeging van molybdeen stabiliseert de austenietfase t.o.v. 301/302 en vermindert martensietvorming tijdens het wikkelen. | Spanningsarm gloeien op 350°C – 400°C gedurende 30 tot 60 min | Aanzienlijk stabieler dan 301/302, maar zware koudvervorming kan μr boven 1,02 brengen. Controle op afgewerkte veer vereist. |
| 1.4310 / X10CrNi18-8 / AISI 301 / 302 | 1.05 – 2.0+ (Cold-worked) | Verificatie vereist / Magnetisch | Standaard referentielegering voor veren (Rm tot 1900 MPa), maar wordt ferromagnetisch onder invloed van koudvervorming. | Spanningsarm gloeien op 300°C – 350°C gedurende 30 min (herstelt het niet-magnetisch gedrag niet) | BELANGRIJKE WAARSCHUWING: In gegloeide toestand niet-magnetisch, maar koudvervorming tot verendraad zet austeniet om in ferromagnetisch martensiet. Mag NOOIT zonder controle als niet-magnetisch worden beschouwd. |
| 17-7PH Stainless Steel 1.4568 / X7CrNiAl17-7 / AISI 631 | Ferromagnetic (μr >> 1.1) | Verificatie vereist / Magnetisch | Uitzonderlijke elasticiteitsgrens door precipitatieharding; NIET geschikt voor eisen inzake niet-magnetisch gedrag. | Toestand CH900: precipitatieharding op 480°C gedurende 1 uur | Duidelijk ferromagnetisch in alle geharde veertoestanden. Niet toepassen in niet-magnetische of MRI-gevoelige systemen. |
|
!
Geen legering gevonden voor deze filtercombinatie Verruim de permeabiliteitseis (bijv. μr ≤ 1,01) of selecteer "Alle families". | |||||
3. Vergelijkende tabel van magnetische permeabiliteit
| Legering | Relatieve permeabiliteit μr | Geschiktheid voor veerproductie |
|---|---|---|
| Elgiloy / Phynox | 1,0004 voor Elgiloy | Uitstekend |
| CuBe2 – C17200 | Dicht bij 1 | Uitstekend |
| Fosforbrons CuSn6 / CuSn8 | Dicht bij 1 | Goed tot zeer goed |
| CuNiSi | Dicht bij 1 | Goed, afhankelijk van legering en toestand |
| Inconel 625 | 1,0006 | Goed |
| Inconel 718 | Te bevestigen volgens toestand | Uitstekend |
| Inconel X-750 | 1,002 | Uitstekend |
| Inconel 600 | 1,01 | Goed |
| RVS 316L – 1.4404 | Variabel volgens koudvervorming | Matig tot goed |
| RVS 316 – 1.4401 | Variabel volgens koudvervorming | Goed |
| RVS 302 | Kan magnetisch worden | Uitstekend |
| RVS 301 – 1.4310 | Kan magnetisch worden | Uitstekend |
| RVS 17-7PH – 1.4568 | Magnetisch, afhankelijk van toestand | Uitstekend |
[!NOTE] Belangrijke toelichting
- De numerieke waarden voor Elgiloy en Inconel zijn afkomstig uit gepubliceerde technische gegevens. Voor koperlegeringen en sommige roestvaste staalsoorten is ‘dicht bij 1’ een kwalitatieve aanduiding en geen gecertificeerde waarde.
- De waarden voor Inconel zijn onder meer gepubliceerd bij een magnetisch veld van 200 oersted, ongeveer 15,9 kA/m.
- De vermelde eigenschappen zijn niet noodzakelijk representatief voor een afgewerkte veer na alle productiestappen.
4. Waarom zijn RVS 301, 302 en 316 niet altijd niet-magnetisch?
Austenitische roestvaste staalsoorten worden in gegloeide toestand doorgaans als niet-magnetisch of zwak magnetisch beschouwd.
Voor de vervaardiging van verendraad is echter vaak aanzienlijke koudvervorming nodig om de mechanische sterkte te verhogen. Door die koudvervorming kan een deel van het austeniet overgaan in martensiet, een fase met ferromagnetisch gedrag.
- Dit verschijnsel is bijzonder uitgesproken bij RVS 301 en 302 (1.4310), die na wikkeling duidelijke magnetische respons vertonen.
- RVS 316 heeft door de toevoeging van molybdeen doorgaans een stabielere austenitische structuur, maar ook de permeabiliteit ervan kan na sterke deformatie veranderen.
- Een veer uit RVS 301 of 302 mag daarom niet als niet-magnetisch worden beschouwd zonder controle van de werkelijke magnetische permeabiliteit.
- RVS 17-7PH (1.4568) biedt uitstekende mechanische eigenschappen, maar is doorgaans niet geschikt wanneer een zeer lage magnetische permeabiliteit vereist is.
5. Hoe kiest u de meest geschikte legering?
De keuze hangt af van de bedrijfsomstandigheden en de gewenste mechanische eigenschappen:
| Belangrijkste eis | Aanbevolen legeringen |
|---|---|
| Zeer lage magnetische permeabiliteit | Elgiloy / Phynox, CuBe2 |
| Hoge vermoeiingsweerstand | Elgiloy / Phynox |
| Goede elasticiteit en beheersbare kosten | CuSn6 / CuSn8 |
| Hoge corrosiebestendigheid | Inconel 625, Elgiloy / Phynox |
| Hoge mechanische sterkte en hoge temperatuur | Inconel X-750 of 718, mits magnetische validatie |
| Elektrische geleidbaarheid en niet-magnetisch gedrag | CuBe2, CuNiSi |
| RVS-veer met beperkte magnetische eisen | RVS 316, na verificatie |
Voor de meest veeleisende toepassingen verdient het aanbeveling de magnetische permeabiliteit, mechanische sterkte, vermoeiingsweerstand en bedrijfsomstandigheden samen te beoordelen.
6. Het belang van magnetische permeabiliteit na de productie
Wanneer een veer aan een eis inzake niet-magnetisch gedrag moet voldoen, volstaat de aanduiding van de legering alleen niet.
De technische specificatie vermeldt bij voorkeur:
- De maximaal toegestane relatieve magnetische permeabiliteit (μr).
- De metallurgische toestand van het materiaal (leveringstoestand).
- De eventuele warmtebehandelingen (ontlaten of precipitatieharden).
- De temperatuur en de meetomstandigheden (aangelegd veld).
- De eventuele noodzaak van een controle op de afgewerkte veren.
Voor gevoelige toepassingen, onder meer in meetapparatuur en bepaalde medische hulpmiddelen, kan validatie op het afgewerkte onderdeel noodzakelijk zijn.
[!IMPORTANT] Onderscheid met MRI-compatibiliteit Een eis inzake lage magnetische permeabiliteit mag bovendien niet worden gelijkgesteld met MRI-compatibiliteit; daarvoor is een bredere beoordeling vereist met betrekking tot beeldartefacten en opwarming door RF-velden.
7. De expertise van FILAME in technische veren
De productie van technische veren vereist een zorgvuldige materiaalkeuze op basis van de mechanische eigenschappen, de gebruiksomgeving en de specifieke eisen van de klant.
FILAME vervaardigt drukveren, trekveren en torsieveren, evenals gevormde draadonderdelen, veerclips en bladveren.
Voor toepassingen die een lage magnetische permeabiliteit vereisen, moet de materiaalkeuze al in de ontwerpfase worden meegenomen:
- Haalbaarheidsonderzoek: gezamenlijke beoordeling van veerkarakteristiek, wikkelgrenzen en magnetische specificaties.
- Gecontroleerde warmtebehandelingen: interne behandelingslijnen voor spanningsarm gloeien en precipitatieharding (tot 704°C voor Inconel X-750).
- Kwaliteitsborging: ISO 9001 certificering, automatische optische controle en EN 10204 3.1 traceerbaarheid.
Zoekt u een niet-magnetische veer voor een specifieke toepassing?
Bezorg FILAME uw tekening, de gewenste mechanische eigenschappen, de bedrijfsomstandigheden en, indien bekend, de maximaal toegestane magnetische permeabiliteit via ons contactformulier. Ons team kan de maakbaarheid van uw veer onderzoeken en u begeleiden bij de keuze van de materialen die het best bij uw lastenboek passen.
Ontwerp uw veer
Gebruik de interactieve rekentool van Filame om uw veer te dimensioneren en in 3D te bekijken. Bereken veerconstantes, belastingen, Wahl-spanningen en verstuur geverifieerde parameters voor een snelle offerte.
Technisch Voorbehoud & Referenties
Technisch voorbehoud – Validatie van permeabiliteitswaarden
In alle gevallen moeten de numerieke waarden van de relatieve magnetische permeabiliteit (μr) worden bevestigd aan de hand van de actuele technische fiches van de leverancier, voor de werkelijk gebruikte legering en leveringstoestand. Dit is vooral belangrijk voor verendraad in de toestand spring temper en na het vormen en eventuele warmtebehandelingen. Wanneer de toepassing een maximale permeabiliteit voorschrijft, is het raadzaam deze eis contractueel vast te leggen en zo nodig metingen op de afgewerkte veren te voorzien. De getallen in deze gids vormen geen garantie.
Technische bronnen en referenties
- [1] MatWeb – Elgiloy, materiaaleigenschappen: matweb.com
- [2] Special Metals – INCONEL alloy 625, technisch bulletin: specialmetals.com
- [3] Arnold Magnetic Technologies – Inconel, vergelijkende technische fiche: arnoldmagnetics.com
Productiemogelijkheden
Ontdek onze productiemogelijkheden voor niet-magnetische veren, vormdraad en clips :